Witaj gościu!
Zarejestruj się bądź zaloguj i odblokuj dostęp do wszystkich działów forum

Dziwny zapach na rozgrzanym silniku


kajfasz
Zarejestrowani

op Witam,

Jest panika.... Mam na początku przyszłego tygodnia jechać w dłuższą trasę, a tu nagle wczoraj coś zaczęło mi śmierdzieć w samochodzie.
Wracając wczoraj z kilkudziesięciu kilometrowej trasy już prawie przy domu na czerwonym świetle poczułem intensywny smród, dosyć podobny do parafiny. Otworzyłem okno żeby zobaczyć czy to nie z zewnątrz i tam też coś poczułem więc się uspokoiłem, że to nie ode mnie ale niestety jednak to ode mnie Sad
Podjechałem pod dom i zacząłem wąchać..., w środku duży i intensywny smród a na zewnątrz i pod maską nic za bardzo nie czułem... Poszedłem do domu...
Dzisiaj rano po odpaleniu nic nie czułem ale po przejechaniu około 5 km jak się samochód już całkiem rozgrzał znowu poczułem "parafinę". Dużo mniej intensywnie jak wczoraj ale to ten sam zapach. Pod pracą znowu zacząłem wąchać i do niczego nie doszedłem - w środku śmierdzi i to raczej gdzieś z przodu - jakby przy desce rozdzielczej, może z nawiewów chociaż bez pewności. Nie zauważyłem żeby coś nie działało. Wentylator nawiewu działa, wyświetlacz działa, radio działa hmmm.... Ale jak otworzyłem maskę to pod nią też to wyczułem, z tym, że gdzieś tam głęboko za silnikiem, pod podszybiem... Czy przychodzi Wam do głowy co by to mogło być? Zapach jest trochę inny jak topionych kabli ale może francuskie kable tak się topią? Może to coś kapnęło na kolektor wydechowy? Tylko co? Najwyraźniej na całkiem rozgrzanym silniku śmierdzi.

Odpowiedz
ko-ma
Zarejestrowani

1. Wyciek oleju np. na kolektor wydechowy?
2. Kiedyś też szukałem źródła smrodku wewnątrz. Ciekła nagrzewnica.

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
kajfasz
Zarejestrowani

op Olej to raczej inaczej by śmierdział.
A nagrzewnica... to taki dziwny, intensywny zapach "parafiny" by mógł być?

Odpowiedz
[-] 1 użytkownik postawił piwo użytkownikowi kajfasz za ten post post:
  • weifer
easydoor
Zarejestrowani

W SIIPI 1,6 benzyna odkręciła mi się jakaś śrubka w pokrywie - dokładnie nie pamietam gdzie ale codziennie do pracy jadąc 20 km w jedna stronę nic nie śmierdziało - aż pewnego razu po dłuższym wyjeździe śrubka spadła - olej dostał się na kolektor i był mały pożar - a objawy były jak u Ciebie - najpierw podśmierdywało jakby z nawiewu - obejrzyj dokładnie silnik - najlepiej na kanale odkręcając dolna osłonę - myśle, że szybko znajdziesz przyczynę

Odpowiedz
kajfasz
Zarejestrowani

op Musiałbym mieć kanał Biggrin No musze jednak się tym zająć

Byłem przy samochodzie. Oczywiście teraz nigdzie nic nie czuć. W środku w kabinie jest raczej sucho, tzn. dywaniki i tam gdzie mogłem włożyć rękę bez ściągania dywaników itp.
Ale wydaje mi się, że gdyby to z nagrzewnicy ciekło to czułbym to początkowo delikatnie, a później intensywniej w miarę (czym więcej by nakapało to powinno być bardziej czuć). A ja to poczułem nagle i bardzo intensywnie. No chyba, że kapnęło nie do środka kabiny, a gdzieś właśnie na kolektor wydechowy czy sam gorący wydech i wtedy bardzo zaśmierdziało. Tylko sam płyn chłodniczy ma bardzo delikatny zapach i raczej parafiny nie przypomina, no chyba, że spalony tak zmienia zapach i jego intensywność. W zbiorniku na płyn nie zauważyłem barku ale będę go obserwował. Może to jednak jakaś elektryka? Tylko to by śmierdziało cały czas, anie na nagrzanym silniku...

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-12-2016, 09:50 przez kajfasz.)

Odpowiedz
easydoor
Zarejestrowani

Jak mały wyciek to i zapach szybko się rozejdzie - zwłaszcza jak spadnie na kolektor to zaraz się wypali

Odpowiedz
michumal
Zarejestrowani

Co do smrodu płynu chłodniczego, to mi to w siódmym bukiecie przypomina zapach orzechów włoskich... Biggrin
Jeżeli to płyn chłodniczy, to glikol jest raczej trujący, więc nie polecam na dłuższy czas...
Zdejmij osłonę lewarka biegów, ten cały plastik, pod spodem zobaczysz nagrzewnicę i rurki od niej, możesz stwierdzić, czy jest wyciek, na czarnym plastiku obudowy robią się białe zacieki.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-12-2016, 11:19 przez michumal.)

Scenic II Ph I 2006 2.0 16V automat
Odpowiedz
ko-ma
Zarejestrowani

(09-12-2016, 08:48)kajfasz napisał(a): A nagrzewnica... to taki dziwny, intensywny zapach "parafiny" by mógł być?
Minimalny wyciek gorącego plynu chłodzącego moze nie dawać widocznych zacieków, daje za to specyficzny "słodkawy" zapaszek.
Wystarczy powąchać odobinę płynu wlaną do pojemniczka i podgrzaną np. opalarką.

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
easydoor
Zarejestrowani

Moim zdaniem jednak olej silnikowy na kolektorze lub kapie na rozgrzany blok stąd smrodek - u mnie jak jechałem nie było nic czuć jednak wystarczyło stanąć na światłach lub na przejściu żeby odczuć, że coś tam się kopci ....

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-12-2016, 12:08 przez easydoor.)

Odpowiedz
A2-eR11
Zarejestrowani

a nie bylo wykonywane czasem jakies czyszczenie ukladu wentylacji kabiny srodkami dziwnymi? To tez moze smierdziec jak sie dostanie na grzalki nagrzewnicy...

Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości