Witaj gościu!
Zarejestruj się bądź zaloguj i odblokuj dostęp do wszystkich działów forum

OGÓLNE Zasłanianie chłodnicy na zimę


pio555
Junior Administratorzy

temp zawsze ma byc ok 90 st niezależnie czy zima czy lato

Scenic III PH II 2012r 1.6 dCi 167KM
Megane III PH II 2015r 1.6 dCi 146KM
Clio III Ph I 2006r 1.6 16V 110KM
Clio III Ph I 2006r 1.2 16V 75KM
Odpowiedz
Robuś
Zarejestrowani

(01-12-2014, 14:36)funkoval napisał(a):
midar napisał(a):Tak to jest rozwiązane i nie zmieni tego nikt
zaraz pewnie ktoś przyjmie wyzwanie Lol

A poważnie - duży obieg otwierany jest przez termostat, jeżeli termostat jest sprawny, to nie otworzy obiegu przed osiągnięciem odpowiedniej temperatury przez ciecz krążącą po samym silniku. Tektura miała sens w przypadku dużych mrozów i niebezpieczeństwa zbytniego wychłodzenia silnika przez powietrze przechodzące przez grill i następnie chłodnicę.
Nie zapominajmy też, że założeniem silników współczesnych jest efektywność, a co za tym idzie - zmniejszenie strat energii wypromieniowywanej z silnika w postaci ciepła. W ich przypadku duży obieg będzie się później otwierał, więc chłodnica dłużej będzie bezczynna.

Nie jestem zwolennikiem tektury z uwagi na bezpieczeństwo, ale zmniejszenie na mróz - myślę tu o -5 i niżej powierzchni przez które wpada zimne powietrze z pewnością poprawiłoby sprawność i zmniejszyloby stratę energii. Im szybciej nagrzeje się silniki tym mniej będzie palił, a sprawne chłodzenie nie pozwoli mu się zagotować Naughty

Odpowiedz
adi84
Zarejestrowani

Ja miałem w szajswagenie zepsuty termostat i w ogóle nie lapal temp wskazówka ledwo szła di gory i caly czas byl na dużym obiegu a ze tam wchodzi 12 litrow plynu to powietrze lecialo zimne. Jak wymienilem to wskazówka po 4km jazdy jest na srodku pola i dopiero wtedy jest ciepło. A chlodnica leciutko ciepła bo termostat sam reguluje otwarcie. Jak duży mróz to mało otwiera i dzieki temu jest ciepło w kabinie. W lato jest otwarty na full i jak to nie wystarczy to wentylator zaczyna działać. Ja wkladalem plekse przed chlodnice w Duzym Fiacie bo tam bylo zawsze zimno Biggrin

Odpowiedz
Bora
Kobiety

a temperatura niezależnie od tego czy to lato czy zima i czy diesel czy benzyna - ma być 90' i koniec ;)

Odpowiedz
miro
Moderatorzy

Pani mechanik - szacun YesYesYesYesNotworthyNotworthyNotworthy

"Ludzie,którzy twierdzą,że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać ludziom którzy właśnie to robią."

                                                               
  Cheers Zapraszamy na VI Ogólnopolski Zlot Scenic-Forum.pl -Sielpia Wielka 14-16 czerwiec 2019 roku
Odpowiedz
[-] 1 użytkownik postawił piwo użytkownikowi miro za ten post post:
  • Bora
Bora
Kobiety

no miro tyle to nawet mój Syn już wie Thumbup

Odpowiedz
Mati
Zarejestrowani

Sęk w tym, że ja próbowałem to w tamtym roku i nie było żadnych minusów.
Termostat miałem sprawny i to nie zasłania się chłodnicy dosłownie. Tylko wloty powietrza, miałem stosowałem i jak będą duże mrozy nadal tak będe robił.
Zimą bez zasłoniętej chłodnicy jeżdżąc tylko do pracy temp pracy była ok 60st. termostat sprawny i chłodnica zimna, włączone ogrzewanie w samochodzie. Ogrzewanie w samochodzie działa również jak chłodnica czyli zabiera ciepło z silnika.

Zasłaniając wloty powietrza ograniczyłem wlot zmrożonego powietrza na silnik. Wtedy na tym samym dystansie temp pracy nie była 60st tylko 90st Robiąc dłuższą drogę nie ma nic złego termostat się otwiera i zapobiega przegrzaniu więc temperatura jest cały czas optymalna i trzyma ok 90st.
Ważne jest to by nie zasłonić całości przodu, tylko wloty powietrza w zderzaku w S I PH II to stosowałem i uważam za ok.
To że silniki dci słabo się dogrzewają to chyba już wiecie, a w sI phII są grzałki nurnikowe do dodatkowego zagrzania płynu (u mnie chyba nie działają) słaby jest tam dostęp i jeszcze się tym nie zajmowałem ale pomyślę o tym.

Proszę nie pisać co ktoś słyszał, albo co było 20lat temu. Niech wypowie się ktoś kto to stosował, jakie minusy zauważył?

Było: Scenic I ph II 2001r. 1.9 dci 102KM  
///  Scenic II ph I 2004r. 1.9 dci 120KM  ///  Scenic II ph II 2008r. 1.9 dci 130KM  ///
Jest: --> Scenic III ph II 2013r. 1.5 dci 110KM <--
Odpowiedz
Espera
Nie w Scenicu ale w Uno kiedys uzywalem przez kawalek zimy. Silnik sie przegrzewal.

Odpowiedz
Mati
Zarejestrowani

Oczywiście to zależy wszystko: od jazdy, od km, od temp, od silnika, od samochodu warunków jest na prawdę dużo. jak będę mieć chwilę sprawdzę czy działają mi grzałki nurnikowe (albo nurkowe) nie wiem dokładnie jak się nazywają ale wiem gdzie siedzą Biggrin

Było: Scenic I ph II 2001r. 1.9 dci 102KM  
///  Scenic II ph I 2004r. 1.9 dci 120KM  ///  Scenic II ph II 2008r. 1.9 dci 130KM  ///
Jest: --> Scenic III ph II 2013r. 1.5 dci 110KM <--
Odpowiedz
Maniek7
Zarejestrowani

(01-12-2014, 15:22)pio555 napisał(a): temp zawsze ma byc ok 90 st niezależnie czy zima czy lato

Czyli według kresek 9 tak ? U mnie jest max 6-7.

Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości