Witaj gościu!
Zarejestruj się bądź zaloguj i odblokuj dostęp do wszystkich działów forum

SCENIC II PH I alternator ładowanie, zmiany itd


zavadz
Zarejestrowani

Postaram się wieczorem popatrzeć w serwisówki i znaleźć odpowiedź jednoznaczną.

Regulator jest faktycznie sterowany przez komputer silnika, ale z tego co zaobserwowałem, to dąży on do 14.4 za wszelką cenę, a sterowanie jest po to, żeby zmieniać jego charakterystykę przy dużych obciążeniach...

CLIP Warszawa Bemowo

LICZNIKI  STEROWNIKI KARTY KLUCZYKI  TPMS  AIRBAG


Odpowiedz
zavadz
Zarejestrowani

Poczytałem serwisówki i RENAULT ogólnie jak to na nich przystało ma głęboko w **** jakość ładowania.

Napisano jasno:

"Sprawdzić w odczytach konfiguracji, czy skonfigurowany został odpowiedni typ alternatora.
Sprawdzić, czy nie wystąpiły usterki.
Przy włączonym silniku, włączyć więcej odbiorników prądu, następnie wyłączać i sprawdzać, czy parametr zmienia się zależnie od tego.

Sprawdzić stan i podłączenie złącza PEM do Modułu Zabezpieczeń i Połączeń oraz złączy przy alternatorze.
Naprawić w razie potrzeby.

Sprawdzić, przy włączonym silniku, czy napięcie jest większe niż 12 V.
Wykonać diagnostykę obwodu ładowania w razie konieczności.

Zapewnić przewodzenie i izolowanie połączeń:
Moduł Zabezpieczeń i Połączeń złącze PEM ścieżka 3 Ścieżka 1 złącza 2-ścieżkowego alternatora.
Naprawić w razie potrzeby.

Sprawdzić oscyloskopem obecność sygnału prostokątnego na ścieżce 1 złącza 2-ścieżkowego alternatora.
Jeżeli alternator nie działa prawidłowo, wymienić go. "

A więc wartości pozostałe (>12v) są dopuszczalne.

Zaznaczę jednocześnie, że przy włączony silniku i napięciu poniżej 12V zapala się kontrolka akumulatora.

Ot i tyle się dowiedziałem.

Podsumowując wszyscy mamy dobre alternatory i regulatory, jak by to powiedzieli w serwisie: "Lać paliwo, jeździć..." Biggrin

PS. Tak na poważnie, to czasem jestem zaskoczony dokładnością tych not serwisowych, ale zdarza się tak jak w tym przypadku, że to woła o pomstę do nieba....


Aha, a propos sterowania alternatora, to nie jest tak, jak myślałem, że moduł centralny steruje alternatorem.
Regulator cały czas podaje na sterownik sygnał prostokątny informując sterownik o procentowym wykorzystaniu alternatora (to ten sygnał który zalecają sprawdzić w nocie katalogowej). Na tej podstawie moduł centralny dopuszcza włączenie grzałek, albo obciążenie mocniejsze przez wentylatory. Całe sterowanie Biggrin

Enjoy

CLIP Warszawa Bemowo

LICZNIKI  STEROWNIKI KARTY KLUCZYKI  TPMS  AIRBAG


Odpowiedz
Marian1981
Zarejestrowani

op ...wracam do mojego wątku byłem u mechanika, który robiłm mi alternator itd.
Na starcie stwierdził, że te elektroniczne voltomierze z marketu to "szajs"(fakt dałem za urządzenie 35 zł) i przyniósł swój manualny na klemach gdzie można sprawdzić jeszcze akumulator pod obciążeniem. Wyszło lepiej 14,2 v i powiedział, że akumulator to "padaka".
...pewnie podjade na kompa w niedługim czasie to sprawdze czy będzie poprawa(wcześniej było na clipie 13,8v)

Odpowiedz
Radekfam
Zarejestrowani

Temat od ponad miesiąca nie uaktualniany ale pozwolę sobie dodać kilka uwag. Na starcie zaznaczę ze niejestem fachowcem w tej dziedzinie a wypowiedzi opieram na własnych doświadczeniach i tak: regulator napięcia jak ktoś napisał nie jest po to by utrzymać napięcie na poziomie 14,4 V a po to by tego napięcia nie przekroczyć, ładowanie regulowane jest tak by utrzymać odpowiedni poziom naładowania akumulatora. w autach naszpikowanuch elektronika prąd ładowania uzależniony jest od wielu czynników ( niewiem czy akurat w scenic tak jest) tj.obciążenia instalacji, poziomu naładowania akumulatora, obrotów silnika (sterowanie ladowania może rozliczyć ładowanie albo zmniejszyć prad ładowania tak aby alternator nie stawiał dużych oporów dla silnika w przypadku spadku obrotów tak żeby go nie zgasić) i pewnie jeszcze wiele innych. Ktoś napisał ze napięcie w układzie alternator- aku mierzone na klemach 13,...v świadczy o tym ze aku jest rozładowywany to moje pytanie - od kiedy prąd ładowania na poziomie ponad 13v a mniej niż 14 V powoduje rozładowywanie akumulatora gdy jego napięcie optymalne wynosi troszkę ponad 12v, każde napięcie wyższe powoduje jego ładowanie im większe tym szybsze stad wniosek ze w przypadku aut w których ladowaniw sterowane jest elektronicznie niskie napięcie ładowania może świadczyć o tym ze akumulator jest naładowany do optymalnego poziomu. Kończąc moja wypowiedź proponuje sprawdzić napięcie na klemach przed odpalenie auta jeżeli Będzie w normie tzn ze aku jest ok a nie jak ktoś pisał że przy ładowania na poziomie 13v to padaka, jeżeli po odpalenie niema żadnych błędów wszystko jest ok to bym się w ogóle tym stanem nie przejmował, im akumulator jest słabszy tym ładowanie powinna być większe dlatego proponuję rozładować akumulator na tyle żeby odpalić jeszcze auto i wtedy sprawdzić jakie jest ładowanie Jeśli przy słabym aku ( niskim napięciu akumulatora) ładowanie jest większym napięciem to wszystko jak najbardziej jest w porządku. Większość wypowiedzi jest opieranych na zasadachbjakie obowiązywały w autach gdzie komputer nie ingerowal w ładowanie aku i alternator cały czas faktycznie dążyl do utrzymania napięcia na poziomie 14,4v. Moje wnioski i spostrzezenia opieram na doświadczeniach z innymi autami, nie upieram się zw w scenic tak musi być ale może Biggrin

Odpowiedz
Mirek
Zarejestrowani

Jest gdzieś manual odnośnie demontażu alternatora w sc2? bo się nie mogę doszukać

Odpowiedz
Asia
Kobiety

Raczej nie ma

Odpowiedz
Mirek
Zarejestrowani

Więc może ktoś miał podobny przypadek do mojego i rokmini problem jaki mam, więc podniosłem maskę po ok 24h jak auto stało nie jeżdżone i napięcie na mierniku pokazało między 12,2 a 12,5, załączyłem silnik i pokazało 14,13, włączyłem światła a wynik to 14,06 więc jeszcze włączyłem radio, klimę i światła a pomiar to 13,8 czy do bani będzie aku czy może altek do regeneracji?

Odpowiedz
kris-pmi
Zarejestrowani

odświeżę trochę temat

dzisiaj postanowiłem sprawdzić ładowanie i u mnie skacze od 14,5 do 14,7 (sprawdzałem zaraz po odpaleniu po dłuższym postoju)
wychodzi na to że delikatnie ładowanie jest zbyt wysokie,czy martwić się tym? Czy jest to ze tak powiem w normie?

i jeszcze jedno pytanko. Ile powinno na mierniku wskazywać sprawdzając sam aku na wyłączonym silniku? U mnie pokazywało 12,5-12,45 czy to jest ok?

kris-pmi 
Odpowiedz
krzysztofk
Zarejestrowani

12,5-12,45 biorąc pod uwagę błąd pomiaru to jest ok.
Ładowanie sprawdź po przejechaniu powiedzmy 15 km.Akumulator po dluzszym postoju i rozruchu może potrzebować więcej prądu.

Scenic II ph II 2007 1,9dCi 131KM 
Diagnostyka komputerowa, mechanika, blacharstwo, lakiernictwo


Odpowiedz
kris-pmi
Zarejestrowani

tak też zrobię,dzieki za szybką odpowiedź.
Może jednak aku jest ok,a rozrusznik zaczyna się sypać :/

kris-pmi 
Odpowiedz
[-] 1 użytkownik postawił piwo użytkownikowi kris-pmi za ten post post:
  • andzior70




Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości