Witaj gościu!
Zarejestruj się bądź zaloguj i odblokuj dostęp do wszystkich działów forum

Rozbiegany silnik.


Oktawiusz
Zarejestrowani

Na scenicu też można popatrzeć jakie są efekty.



BTW wydaje mi się, że kiedyś już poruszaliśmy ten wątek na naszym forum ale nie moge teraz tego znaleźć

RenGarage :: Zmiany konfiguracji :: Aktywacje :: Adaptacje :: TPMS :: Sterowniki :: Airbag :: Radia ::
Odpowiedz
funkoval
Specjalisci

(12-06-2015, 11:07)ko-ma napisał(a):
(12-06-2015, 08:45)funkoval napisał(a): Hamulec przy automacie nic nie da, tylko stopią sprzęgła skrzyni automatycznej lub rozpadnie się konwerter.

Zatrzymać się, wbić na N i:

2. wziąć gaśnicę z CO2 (jeśli się ma) i użyć jej przy wlocie powietrza (przy filtrze na ten przykład), aż silnik zgaśnie pozbawiony tlenu, albo mechanicznie odciąć dopływ tlenu do silnika (np. zatkać rurę doprowadzającą powietrze do turbo).

Fantastyczne pomysły, hehe.
Dwutlenek węgla, nawet jeśli się znajdzie w pobliżu (agregat ze stacji paliw), w co śmiem wątpić - spowoduje zniszczenie silnika.
Dwutlenek rozprężając się silnie się ochładza, aż do zestalenia.
Nawet w fazie gazowej będzie miał tak niską temperaturę, że nie da się wykluczyć pęknięć elementów silnika. nawet jeśli zadziała - silnik i tak na złom, bo nie da się zagwarantować, że np. nie pęknie głowica.

Gaśnica z CO2 jakoś nie zamarza na dyszy, ciekawe dlaczego? Może dlatego, że ma środek utrzymujący CO2 w pobliżu miejsca aplikacji? Nikt nie pisał o suchym lodzie w dolot, tylko o użyciu gaśnicy w pobliżu wlotu powietrza.

Co do wessania filtra - no cóż, nie widziałem, nie testowałem, natomiast widziałem zatkany szmatą wlot turbo i zdławiony silnik ciężarówki.

Odpowiedz
blazejk
Specjalisci

funkoval napisał(a):natomiast widziałem zatkany szmatą wlot turbo i zdławiony silnik ciężarówki.

też widziałem takie rzeczy Thumbup

Ale ogólnie po takiej sytuacji z silnikiem to silnik moim zdaniem nadaje się do dwóch miejsc : złom lub do zrobienia gustownego stołu ze szklanym blatem.

Grand Scenic II - 1,9dCi Confort Expression & Laguna II- 2,2dCi Automat Initiale Paris
"A teraz szybko, zanim dotrze do nas, że to bezsensu" - król Julian
[Obrazek: 1601105.png]
Odpowiedz
ko-ma
Zarejestrowani

(12-06-2015, 13:23)funkoval napisał(a): Gaśnica z CO2 jakoś nie zamarza na dyszy, ciekawe dlaczego? Może dlatego, że ma środek utrzymujący CO2 w pobliżu miejsca aplikacji? Nikt nie pisał o suchym lodzie w dolot, tylko o użyciu gaśnicy w pobliżu wlotu powietrza.

Co do wessania filtra - no cóż, nie widziałem, nie testowałem, natomiast widziałem zatkany szmatą wlot turbo i zdławiony silnik ciężarówki.

1. A wiesz dlaczego nie należy dolewac zimnego płynu do rozgrzanego układu chłodzenia? Na wylocie gaśnicy jest -78 st. C,
2. Zatkany szmatą - tak, ale na wolnych obrotach, a nie przy obrotach przekraczających maksymalne dopuszczalne. Policz sobie, ilukrotnie większy jest wydatek powietrza, a więc i spadek ciśnienia na kryzie. Podstawy mechaniki płynów się kłaniają. Szmata tylko strzeli i pofrunie do turbiny.

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
funkoval
Specjalisci

1. Wiem, dlaczego nie należy, tak jak nie należy zimnego oleju wlewać w gorący silnik. Powtórzę - temperatura nie idzie bezpośrednio do komory spalania.
2. Silnik nie był na wolnych obrotach, dotrę do domu to wkleję link.

Odpowiedz
ko-ma
Zarejestrowani

(12-06-2015, 16:14)funkoval napisał(a): 1. Wiem, dlaczego nie należy, tak jak nie należy zimnego oleju wlewać w gorący silnik. Powtórzę - temperatura nie idzie bezpośrednio do komory spalania.
2. Silnik nie był na wolnych obrotach, dotrę do domu to wkleję link.

Nie, zimne nie idzie do komory spalania. Idzie bezpośrednio na rozgrzanie, bardzo cienkie, łopatki turbosprężarki, kręcącej się z prędkością wyższą od normalnej.
Aby przewidzieć efekty, nie trzeba nadmiaru wyobraźni.
Szmatą można sobie zamykac dolot w dużym silniku ciężarówki, gdzie filtr powietrza jest jak beczka, a rury powietrzne długie na metr. Tam jest wystarczająco duża objętość, żeby złagodzić nagłe spiętrzenie. Przy osobówce wszystko jest niewielkie i delikatne. W krańcowym przypadku filtr powietrza zostanie po prostu zgnieciony i wessany do turbiny.
I nie fantazjuję.

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
[-] 1 użytkownik postawił piwo użytkownikowi ko-ma za ten post post:
  • Orayle
funkoval
Specjalisci

https://youtu.be/3NRaqgab0_w

Odpowiedz
ko-ma
Zarejestrowani

Zuważyłeś jedną rzecz?
To nie była szmata.
I silnik nie był "rozbiegany", zaledwie zaczął się rozpędzać.
Turbosprężarka kilkukrotnie większa, o ciężkim i masywnym wirnku, nie osiągająca nawet połowy prędkości obrotowej naszych.
I nie użyto śniegowej gaśnicy :P

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-06-2015, 18:51 przez ko-ma.)

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
[-] 1 użytkownik postawił piwo użytkownikowi ko-ma za ten post post:
  • Orayle
A2-eR11
Zarejestrowani

op Ale wracajac do meritum sprawy - jak tak szybko sie dostac do wlotu turbiny w scenicu w kupie dymu, hałasu i w gorączce silnika? ;) A wszystko to zanim się skonczy olej lub silnik rozleci... Biggrin

Odpowiedz
funkoval
Specjalisci

(12-06-2015, 18:50)ko-ma napisał(a): Zuważyłeś jedną rzecz?
To nie była szmata.
I silnik nie był "rozbiegany", zaledwie zaczął się rozpędzać.
Turbosprężarka kilkukrotnie większa, o ciężkim i masywnym wirnku, nie osiągająca nawet połowy prędkości obrotowej naszych.
I nie użyto śniegowej gaśnicy

Jakie ma znaczenie ciężar, a właściwie masa (i idąca za tym bezwładność) wirnika?
Jakie ma znaczenie prędkość obrotowa? Pisałeś wcześniej, że istotny jest wydatek.

Wydaje mi się, że silnik tego typu przy około 2.5krpm ma już niedaleko do krytycznych prędkości obrotowych.

Odcięcie dopływu tlenu gaśnicą było jedną z opcji
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Diesel_engine_runaway

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-06-2015, 21:13 przez funkoval.)

Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości