Witaj gościu!
Zarejestruj się bądź zaloguj i odblokuj dostęp do wszystkich działów forum

"Tyrkotanie: automatycznej skrzyni


saddamus
Zarejestrowani

op Witam
Chciałbym zapytać, czy ktoś może ma doświadczenie z takim zachowaniem skrzyni biegów.
Samochód 1.6 benzyna z 4 biegowym automatem, 2008 rocznik mam od 2 lat.
Od samego początku przy flegmatycznej jezdzie (powolnym przyśpieszaniu) tuż przed zmianą biegu skrzynia wydawała dźwięk, który można porównać z dźwiękiem przeżutki w rowerze kiedy pociera o nią łaćnuch podczas przeżucania - takie ciche "tyr tyr tyr" i zmiana biegu. Nie działo się tak przy dynamicznej jeździe.
Nigdy się tym nie przejmowałem zakładając, że jest to fizjologia automatu, ale od niedawna zauważam to samo tyrkotanie na czwartym biegu przy jeździe ze stałą prędkościa pomiędzy 90 a 120 KM/H, czyli jak zakładam przy w miarę lóźnej pracy napędu. Przy zwalnianiu i przyśpieszaniu tyrkanie zanika. Innymi słowy, jadąc sobie np 115 KM/H pojawia się dźwięk, który sugeruje mi, że zaraz auto wrzuci kolejny bieg, ale piątki już nie mam Sad

Niedawno miałem problem z tym elektronicznym czujnikiem (pozycjometrem?) namierzającym położenie lewarka biegów - został zalany przez błąd gazownika, przestał działać w czasie jazdy i przy 120KM/H skrzynia przeszła w tryb awaryjny wrzucając trójeczkę bez żadnego wysprzęglenia. W aucie hukło jakby miało urwać wszystko, co ma pod maską, więc się teraz boję, że po takiej terapii szokowej mogło się coś nadwyrężyć w skrzyni, albo między skrzynią a silnikiem.

Na dodatek zauważyłem też że kiedy podczas jazdy puszczę gaz, to w momencie "przeciążenia" zmiany stanu w którym silnik ciągnie auto na ten, kiedy siła bewładu auta ciągnie silnik, czuć lekkie podbicie pod pedałem gazu. Nie wiem czy tak było od początku i to jest OK, czy to też efekt tego nieszęsnego szoku.
Swoją drogą, wygląda na to, że ten tryb awaryjny sam w sobie nie jest zbyt bezpieczny. Gdybym wtedy jechał autostradą, to taka zmiana na trójkę skończyłaby się zmieleniem silnika.
Bardzo proszę o info, jeśli ktoś wie czy powinienem się martwić.
pio555 napisał 20-03-2016, 22:46:
Zapraszamy do przywitania się z innymi użytkownikami. Pierwszy post zgodnie z regulaminem pkt.4 powinien znajdować się w Powitaniach.

Kolejny post proszę napisać w Powitaniach.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-03-2016, 22:46 przez pio555.)

Odpowiedz
pio555
Junior Administratorzy

1 i zasadnicze pytanie
kiedy zmieniany był olej w ASB?

Scenic III PH II 2012r 1.6 dCi 167KM
Megane III PH II 2015r 1.6 dCi 146KM
Clio III Ph I 2006r 1.6 16V 110KM
Clio III Ph I 2006r 1.2 16V 75KM
Odpowiedz
saddamus
Zarejestrowani

op W styczniu tego roku przy przebiegu 115 tys, najprawdopodobniej pierwszy raz był zmieniany. Olej był czysty.
pio555 napisał 20-03-2016, 22:59:
kolejna prośba o przywitanie się w odpowiednim dziale

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-03-2016, 22:59 przez pio555.)

Odpowiedz
saddamus
Zarejestrowani

op Uroczyście oświadczam, że formalności dopełniłem

Porozmawialibyśmy lepiej o skrzyni mojego scenica Biggrin
Patrys4891 napisał 22-03-2016, 13:33:
To widać w powitaniach.
Nie potrzeba do tego ironicznych postów.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2016, 14:03 przez saddamus.)

Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości