Witaj gościu!
Zarejestruj się bądź zaloguj i odblokuj dostęp do wszystkich działów forum

Czy takie zachowanie ma negatywne skutki?


ko-ma
Zarejestrowani

Jeśli jest to stary, wolnoobrotowy diesel - taka taktyka była stosowana przez zawodowych kierowców.
We współczesnych, szybkoobrotowych silknikach - może przynieść więcej szkody, niż pożytku - "wyrównanie" może obciążać układ, tylko w "odwrotną stronę".
Wszystko jest kwestią praktyki kierowcy - i daleki był bym od "kombinowania".
W czasach, gdy byłem jeszcze czynnym instruktorem nauki jazdy, takie nawyki u uczniów zwalczało się dość energicznie.

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
Lepus
Zarejestrowani

Ja to widzę tak:
- jadąc np 3 mamy powiedzmy 3tys obrotów i prędkość powiedzmy 60km. Jeżeli jedziemy 4 przy tej samej prędkości to mamy powiedzmy 2500 obrotów.
Zmieniając bieg z 3 na 4 nie dodajemy gazu, dodając gazu powodujemy uślizg sprzęgla i lekki szarpnięcie. Ponieważ prędkośc obrotowa silnika jest wtedy większa od wymaganej na tym biegu i przy tej prędkości. Przy w miarę szybkiej zmianie biegu silnik na tyle obniży obroty, że będzie to odpowiednie dla danego biegu.
- odwrotnie jest przy redukcji biegu, gdzie po zmianie biegu na niższy, puszczając sprzęglo w jego końcowej fazie lekko dodajemy gazu celem wyrównania prędkości obrotowej silnika do wymaganej na tym biegu.
Wszystko to należy oczywiście wykonywać płynnie i w miarę szybko, ale to nabywa się z doświadczeniem, a nie na kursie.
Także, że rawison, to co cytowałeś ,,pomaga to wyrównać obroty silnika i skrzyni i niweluje szarpnięcia" ma zastosowanie przy redukcji, ale nigdy przy ponoszeniu biegów.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-08-2016, 18:38 przez Lepus.)

Turbino ty moja, ty jesteś jak zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie kto cię stracił...
Odpowiedz
Gizmo
Zarejestrowani

W starach biegi zmieniało sie z tzw."przygazówką" by wyeliminować konieczność zmiany biegu na dwa razy.

Lepus, nie zgodzę sie z Tobą....
Hamując silnikiem zbijamy biegi do najniższego bez muśnięcia gazu....i bez żadnego szarpnięcia...wszystko płynnie.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-08-2016, 18:39 przez Gizmo.)

Odpowiedz
ko-ma
Zarejestrowani

W Starach, to biegi zmieniało się bez użycia sprzęgła, zwłaszcza a 4 na 5 Biggrin
Wypraktykowałem na Starze 29, zawsze działało

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
Gizmo
Zarejestrowani

W 28 albo na dwa razy albo z przygazówką, bez nie próbowałem.... Kwasny

Odpowiedz
Lepus
Zarejestrowani

Gizmo, zrób taki eksperyment. Jadąc 4 i tak 60km/godz zmień bieg na 3 Biggrin Bez lekkiej przygazówki.
Zaręczam, że poczujesz ostre przhamowanie silnikiem, takie szarpniecie hamujące.

Turbino ty moja, ty jesteś jak zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie kto cię stracił...
Odpowiedz
Gizmo
Zarejestrowani

Spoko, często to praktykuje, wszystko płynnie idzie bez szarpania, odpowiednio puszczone sprzęgiełko i nie ma prawa szarpnąć  Thumbup

Odpowiedz
lolo001
Zarejestrowani

Zmiana biegów jest ekonomicznie zalecana przez komp auta w okolicy 2 tyś. obrotów, więc nie mówmy o silnikach tylko o sprzęgle i skrzyni. Kursanci nie zawsze mieli takie auta sprawnie technicznie jak niektórzy instruktorzy jazdy i stąd te nawyki

Odpowiedz
Gizmo
Zarejestrowani

To fakt, niektórzy maja w fatalnym stanie auta kursowe.... Down

Odpowiedz
Lepus
Zarejestrowani

(11-08-2016, 18:47)Gizmo napisał(a): Spoko, często to praktykuje, wszystko płynnie idzie bez szarpania, odpowiednio puszczone sprzęgiełko i nie ma prawa szarpnąć  Thumbup

Właśnie, odpowiednio puszczone Biggrin Czyli wyrównujesz prędkość silnika poprzez sprzęglo, czyli lekki poślizg sprzegła wyrównuje prędkości obrotowe.
Innymi słowy wyhamowujesz prędkośc silnika sprzegłem bo silnik musi się dostosować do aktualnej prędkości jazdy.
A nie prościej i lepiej lekko dodać wtedy gazu?

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-08-2016, 19:27 przez Lepus.)

Turbino ty moja, ty jesteś jak zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie kto cię stracił...
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości