Witaj gościu!
Zarejestruj się bądź zaloguj i odblokuj dostęp do wszystkich działów forum

Jakie prędkości na poszczególnych biegach - 6 biegowa skrzynia


Kaspian
Zarejestrowani

op Mam Grand Scenica 2 dci. Rok 2007.
Jadąc po prostej drodze, w mieście jakie prędkości zachować na poszczególnych biegach?

Kiedyś jeździłem autem benzynowym i np. jechałem na III biegu 55 km/h. IV bieg był np. dla 60km/h i więcej, V bieg był tylko dla szybkiej jazdy (90 km/h +).
Potem miałem autko benzynowe i na tablicy pojawiała sie zielona strzałka w górę jak trzeba była włączać wyższy bieg i np. IV bieg był już dla 40 km/h a V bieg już przy 60 km/h.

150KM, skrzynia 6 biegowa
I bieg ....... km/h
II bieg .......
III bieg .......
IV bieg .......
V bieg ....... km/h
VI bieg ....... km/h
?

Odpowiedz
PRZEMO
Administratorzy

ciężkie pytanie - na te wartości ma wpływ zbyt wiele czynników - ja się nie wypowiem bo mam modyfikowany silnik i jak napiszę że max speed 230+ to będzie wrzawa
jedno czego jestem pewny iż w skrzyni PK4 bieg 6 jest bardzo ale to bardzo elastyczny

Jeśli ktoś cię atakuje - milcz nic go tak nie wkurzy jak twój spokój i milczenie.

Cheers Zapraszamy na VIII Ogólnopolski Zlot Scenic-Forum.pl - 20-22.05.2022 - PLANOWANY
Odpowiedz
ko-ma
Zarejestrowani

Online
Pojeździsz trochę i sam wyczujesz.
Na początek patrz raczej na obrotomierz (wiem, że lichy) starając sie trzymać powyźej granicy 2000 obr/min
No i trzeba słuchać silnika - wyraźnie słychać, gdy jedzie się zdecydowanie za wolno na konkretnym biegu.
bardzo pomocny jest także wskazanie chwilowego zużycia paliwa - bardzo często okazuje się, że oszczędniej (i zdrowiej dla silnika) jest jechać np. na III biegu z obrotami 2600 niż na IV z obrotami 2100 ...

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
PRZEMO
Administratorzy

(30-09-2016, 11:48)ko-ma napisał(a): bardzo pomocny jest także wskazanie chwilowego zużycia paliwa
tak jak będziesz patrzył na to szybko dwumas rozwalisz

Jeśli ktoś cię atakuje - milcz nic go tak nie wkurzy jak twój spokój i milczenie.

Cheers Zapraszamy na VIII Ogólnopolski Zlot Scenic-Forum.pl - 20-22.05.2022 - PLANOWANY
Odpowiedz
funkoval
Specjalisci

(30-09-2016, 11:53)PRZEMO napisał(a):
(30-09-2016, 11:48)ko-ma napisał(a): bardzo pomocny jest także wskazanie chwilowego zużycia paliwa
tak jak będziesz patrzył na to szybko dwumas rozwalisz
Ostatnie zdanie ko-ma właśnie pokazuje jak jeździć.

Odpowiedz
ko-ma
Zarejestrowani

Online
Przemku, czy zechcesz jeszcze raz przeczytać to, co napisałem?
Nie napisałem wcale, że należy się kierować głównie chwilowym zużyciem paliwa.
Napisałem, że :
- należało by się trzymać prędkości obrotowych co najmniej 2000 obr/min, przynajmniej do czasu zaznajomienia się z samochodem
- należało by poeksperymentować z jazdą na różnych biegach przy tej samej prędkości
I nic więcej.
Twoje przeczulenie na punkcie dwumasowego koła zamachowego chyba jest wyolbrzymione.
Mamy w domu dwa Scenice; owszem - w jednym wymienialiśmy dwumasę - ale po przebiegu, który szacuję na dobrze ponad 300 tysięcy km. Mój ma ok 170 - i nic się nie dzieje, choć stale mój styl jazdy krytykujesz.
Z mojego skromnego doświadczenia, jako kierowcy - do uszkodzenia koła dwumasowego częściej przyczynia się agresywny styl jazdy z wykorzystaniem pełnej dynamiki samochodu, niż styl zachowawczy i spokojny. Żeby rozwalić dwumasę w tym drugim przypadku, trzeba by stale trzymać silnik na poziomie 1700 - 1800 obr/min - co w praktyce ruchu na drogach - nie jest możliwe.

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
Pieczar
Zarejestrowani

Serce by mi pękło, jakbym miał na IV biegu jechać z prędkością 40km/h. Ja jeżdżę tak, żeby obrotomierz był ok. 2000 obr./min., żeby silnik nie wył jak zarzynana świnia ;-) Z czasem wyczujesz auto i nauczysz się :-)

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-09-2016, 12:25 przez Pieczar.)

Był Scenic III, jest C4 Picasso Biggrin
Odpowiedz
[-] 1 użytkownik postawił piwo użytkownikowi Pieczar za ten post post:
  • PRZEMO
ko-ma
Zarejestrowani

Online
(30-09-2016, 12:25)Pieczar napisał(a): Serce by mi pękło, jakbym miał na IV biegu jechać z prędkością 40km/h.
Akurat w Twoim przypadku minimalna rozsądna prędkość jazdy ze stałą prędkością, po płaskiej drodze i z obciążeniem jedynie kierowcą i 1 pasażerem - to na IV biegu ok. 56 km/h

Scenic II Ph II 1,5 dci 105 KM / Megane III Coupe Ph1 1,5 dci 90 KM


Scenic II Ph II (+), GrandScenic II Ph I, Polonez Caro+, Gaz 69M, Syrena R-20, Renault Megane Coupe III Ph I
Odpowiedz
Mati
Zarejestrowani

Najmniej moim zdaniem 58km/h

Wysłane z kalkulatora..

Było: Scenic I ph II 2001r. 1.9 dci 102KM  
///  Scenic II ph I 2004r. 1.9 dci 120KM  ///  Scenic II ph II 2008r. 1.9 dci 130KM  ///
Jest: --> Scenic III ph II 2013r. 1.5 dci 110KM <--
Odpowiedz
Kaspian
Zarejestrowani

op Panowie sobie żarty stroicie a ja zgłupiałem.
Jedni mówią jedno, inni co innego.
Faktycznie staram sie trzymac obroty w granicach na oko 2000-2500.
Mam wątpliwości właśnie ze wględu na moje wcześniejsze doswiadczenia z benzyniakami.
Czyli co 50 km / h - III bieg
58 km - IV bieg
powyżej 80 V bieg
powyzej 100 km /h VI bieg
Sam juz nie wiem.
Czy patrzec tylko na obroty i sluchac silnika?
Pytam z uwagi na dwumasę i turbinę.

ps. Kiedyś miałem Hondę 1.6 bezn. Super auto.
I kobieta zamuliła mi auto bo jeździła ciągle na wysokich biegach.
Na początku autko było bardzo zrywne a po 5 latach zrobił się z tego muł.

Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości